Roślina charakteryzuje się średnim wzrostem (do 1,5 m). Owocuje na pędach tegorocznych we wczesnym terminie – już na początku sierpnia, około 4 tygodni przed odmianą ‘Poranna Rosa’.

Owoce są bardzo smaczne, słodkie (zawartość ekstraktu 12,0% Brix), bardzo jędrne, kształtu stożkowego, błyszczące. Kolor owoców przybiera odcienie barwy żółtej od jasnej do ciemnej, w zależności od dojrzałości zbiorczej.

Owoce klonu R16808 mają zastosowanie deserowe, ze względu na wysoką jakość przydatne są do obrotu handlowego. Ponadto można z nich przygotować przetwory.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2020 roku wynika, że żółta malina NR1616808 charakteryzuje się podobną zawartością polifenoli oraz ma podobne właściwości antyoksydacyjne jak czerwone maliny, dlatego możemy zaliczyć ją do tzw. super owoców. Owoce żółte mają mniej antocyjanów w porównaniu do malin czerwonych ale za to więcej witaminy C. Szklanka żółtych malin zaspokaja w ponad 200% dzienną dawkę wit. C dla osoby dorosłej.